7 gyakori hiba, melyet a legtöbb fogyókúrázó elkövet

Úgy érzed, hogy eleget edzel és helyesen étkezel, még sincs eredménye? Ehelyett érdemes lenne odafigyelni néhány dologra - és nem csak a pénztárcádat kímélné, de tartós eredményeket hozna.
7 gyakori hiba, melyet a legtöbb fogyókúrázó elkövet - Fogyókúra és diéta tévhitek, gyakori hibák a fogyókúrában, melyek lassítják vagy gátolják a fogyást.

A cikk a caramella.hu szellemi tulajdonát képezi. Egészének vagy bármely részének akár online, akár nyomtatott formában engedély nélküli másolása, feldolgozása, jogsértő felhasználása szigorúan tilos; büntető- és polgári jogi következményeket von maga után.

A fogyókúraipar folyamatosan újabb és újabb instant megoldásokkal áll elő, amikben hiszünk vagy hinni akarunk. Évente több tízezer forintokat költünk csodaszerekre hogy lefogyjunk. Ehelyett csak gondolkodnunk kellene egy kicsit, a látszat mögé látni, és nem csak lefogynánk, egészségesebben is élnénk. Melyek azok a csapdák, amelyekbe utad során belefuthatsz?

1. Azt hiszed, gyorsan le lehet fogyni

Ha létezne egy pirula, ami varázsütésre olvasztaná le rólunk a kilókat, akkor nem lennének extra méretű székek vagy éppen duciruházat. Az igazság az, hogy a súlyvesztés igen nehéz. Elköteleződést, figyelmet és határozottságot kíván, még akkor is, ha a fogyáshoz vezető út kevésbé élvezetes. A legtöbb fogyókúrás szernek mellékhatása van, ha mégsem, akkor fogyni sem fogsz tőle. A gyors súlyvesztés egyébként növeli az epekő kockázatát, és ha tartósan napi 800 kalória alá mész, komoly szívproblémáid is lehetnek.

2. Azt hiszed, minden szénhidrát rossz

A szénhidrát a szervezet fő üzemanyaga. Az utóbbi években nőtt a lowcarb, azaz alacsony szénhidráttartalmú diéta sikere, ami érthető, és mind a mai napig az egyik legjobb életmódrendszer. A cukrot és finomított lisztet okos dolog kiiktatni, viszont a komplex szénhidrátok, mint a magas rosttartalmú élelmiszerek, gyümölcsök, zöldségek egészségesek, nem vezetnek hirtelen vércukoremelkedéshez, és a diéta szerves részét képezhetik.

3. Azt gondolod, hogy a zsírszegény termékek nem hízlalnak

Noha kevesebb zsír van bennük, jóval több cukor, és szénhidrát, ami a súlygyarapodás fő okozója. Ideje lenne leszámolnod azzal a tévhittel, hogy a zsírtól hízol. A szénhidráttól hízol. A zsírok közül is vannak jó zsírok, ezeket érdemes megcélozni, ne tévesszen meg az élelmiszerlobbi marketingje.

4. Azt gondolod, egészségesen étkezni drága

Noha az egészséges, kímélő ételek valóban többe kerülnek, azért néhány dolgot érdemes megfontolnod. Valóban olcsóbb bekapni egy párszáz forintos hambit sültkrumplival, de ezt hosszú távon az egészséged bánja. Rövid távon meg a vércukrod, aminek az a következménye, hogy nagyon hamar újabb adagot kívánsz, mert éhes vagy. A kímélő ételek nem emelik meg a vércukrot ugrásszerűen, ergo kevesebbet is fogyasztasz belőlük, azaz fajlagosan az egészséges kajákért is ugyanannyit fizetsz. Másrészt pedig a gyorsételek tele vannak üres kalóriákkal, melyek nem táplálják a szervezeted. Ugye nem erre vágysz?
Itt számolnék le mégegy tévhittel. A fagyasztott zöldség-gyümölcs ugyanolyan egészséges, mint a friss, tehát pénztárcakímélő megoldásként a fagyasztott változat is tökéletes.

5. Kihagysz étkezéseket - leginkább a vacsorát

A legostobább dolog, amit fogyókúrázóktól hallok, hogy '6 után már nem eszek'. Gratulálok. Egyenes úton tartasz a jojó effektus felé. A lényeg a táplálék elosztásában és milyenségében rejlik. Napi 4-5 alkalommal kisebb adagok, reggel ehetsz több szénhidrátot, este pedig hús és zöldségek ajánlott.
Sokan nem reggeliznek, csak egy gyors kávéval indítják a napot. Fontos, hogy a jó szokásokat magára erőszakolja néha az ember. 1-2 tojásból rántotta, teljes kiőrlésű gabonából készült müzli vagy egy gyors turmix, de egy étkezést sem szabadna kihagyni. A reggeli azért is kritikus, mert ha ekkor nem eszünk, utána sokkal többet kívánunk majd, és képesek leszünk bűnbe esni kevésbé egészséges ételekkel.

6. Elfeledkezel arról, amit megiszol

Egy felmérés szerint az elfogyasztott kalóriák 21 százaléka folyadékokból áll. A vízzel, illetve a többi édesítetlen vagy édesítőszeres itallal nincs semmi baj, ellenben a cukros üdítők, a glükóz-fruktóz szörpöt tartalmazó italok, a cukros és a 100 %-os gyümölcslevek sem jók a szervezetednek, hiszen gyakorlatilag azonnal megemelik a vércukrot, éhségrohamot kiváltva, hízlalnak, hogy a kalória és szénhidráttartalmukról már ne is beszéljek.

7. Elfeledkezel a 'kis' dolgokról

A kis dolgok alatt értem például a saláta mellé kínált salátaöntetet, kávékrémport, krutont stb. Ezek rengeteg szénhidrátot és kalóriát tartalmaznak, amelyek a végén összeadódnak. Ezeket a rejtett kalóriákat kerüld el, ha mód van rá. Helyette egészséges alternatívák is léteznek. Salátaöntet helyett házi majonéz, kávékrémpor helyett tejszín, a kruton helyett pedig használhatsz ropogós, sült hagymát.

A fogyás receptje egyszerű: étkezz egészségesen, mozogj sokat. A megvalósítása már nehezebb, mégis, a járulékos haszon miatt megéri - megemelkedett energiaszint, nagyobb önbizalom. Mindemellett csökken a szívinfarktus, a diabétesz, a különböző rákok és az alvási aphnoé kockázata is. Na persze a karcsúság és fittség sem elhanyagolható.

Nézz körül partnerünk webáruházában:
Fittpharma.hu

Kapcsolódó cikkek

Hogyan védekezz a hideg időjárással szemben?

Hogyan védekezz a hideg időjárással szemben?

Valljuk be kevesebben rajonganak a téli hónapokért, pedig egy szép hóesés vagy egy ropogós mínuszokkal, deres fákkal borított téli erdő is tudnak örömteli pillanatokat okozni.

Mennyi só egészséges?

A só – itt a teljes igazság! - 2. rész

Milyen sók léteznek? Egészséges vagy nem? Mennyit fogyaszthatunk belőle? A túl sok só árthat a szervezetnek? Viták a „fehér arany” körül.