Kerti hangulat a lakásban is
Régóta a sarokban porosodik a gyerekkori, picike akváriumod? Úgy gondolod, egy halnak túl kicsi lenne? Vedd elő, tisztítsd meg szépen, majd vízi növényekkel, kagylókkal, csigákkal és kavicsokkal teremtsd meg a saját meseországodat, Atlantiszt.
A víz mennyiségének körülbelül 20-40%-át cseréld hetenként: engedj le valamennyi vizet és pótold azt frissel. A csere révén csökken a vízben oldott szennyező anyagok mennyisége. Ha vannak olyan bokros növények, amelyek túlnőttek, vágd vissza őket, így dugványokhoz jutsz és készíthetsz még egy mini akváriumot.
A fűszernövényeket (menta, bazsalikom, rozmaring, citromfű, snidling) ültetheted üres befőttes üvegekbe, de ne tömör földbe rakd őket, hanem néhány nagy kaviccsal lazítsd fel a talajt.
A lakásban nevelt fűszernövények számára az ideális hőmérséklet 16 és 24 °C között van. A melegebb helyiségben nevelt növények több vizet igényelnek, mint a hűvösebb szobában tartott társaik. A bokros növekedésű fajtákat, mint például a bazsalikom, ne rakd közel a többiekhez, ne told szorosan egymás mellé a cserepeket.
Többségüknek a vízigénye általában közepes, de a bazsalikom, a petrezselyem és a menta kedveli a folyamatosan nedves talajt.
Egy használaton kívüli öntözőkanna is szolgálhat virágcserépként, de szintén nagyon fontos, hogy ne tömör földdel töltsük fel. Nemcsak kannaként, hanem vázaként is hasznosíthatjuk a legszebb darabot a hétvégi házban.
Régóta álldogál a padláson vagy a pincében egy repedt cserép? Ne dobd ki! Ha sok kis cserepet raksz bele, olyan, mintha egy kaspó keresztmetszetét mutatnád meg a látogatóidnak! Jól mutatnak a pozsgások egy ilyen kompozícióban, például a kövirózsa vagy a varjúháj.
Rusztikus hangulatú dekorációt készíthetsz, ha egy régi létrára akasztod fel a virágládákat. Fontos, hogy ellenőrizd, stabil e a létra minden foka, különben kellemetlen meglepetések érhetnek. Nemcsak az egyszerű fém kaspók, hanem a zománcos, pöttyös darabok is jól mutatnak ebben a környezetben.
Ha egy ládába ültetsz többféle növényt, akkor szuper jelölőket készíthetsz parafadugókból. A feliratok elkészítéséhez vékony fekete filcet használj.
A gyerekeket is bevonhatod a feliratozásba: ha gyűjtötök néhány szép kavicsot, fehér vagy fekete akrilfestékkel rápingálhatjátok a növények nevét. Apró geometrikus mintákkal (pöttyökkel, rövid vonalakkal, háromszögekkel, négyzetekkel, levelekkel, indákkal) még szebbek lesznek a kövek.