Kora tavaszi teendők a kiskertben
Bár még időnként csípősek a nappalok is, azokon a napokon, amikor a kora tavasz a barátságosabb arcát mutatja, elkezdhetünk tenni-venni a kertben. Márciusban elérkezik az ideje a kert kitakarításának, a metszésnek és a tőosztásnak. A továbbiakban a legfontosabb kora tavaszi teendőket foglaltuk össze.
A díszfüvek tavalyi lombját és szárát 12-15 centiméter magasságban ajánlatos visszavágni. A gyepfelszínről az első fűnyírás előtt tanácsos eltávolítani a gallyakat, a köveket és az egyéb szemetet. Érdemes alaposan átgereblyézni a fűfelületet is!
Január és március között kell megmetszenünk a nyáron és ősszel virágzó cserjéket, figyelembe véve az egyes fajták tulajdonságait. Márciusban metszhető - a fagyok elmúltával - a rózsa, a borbolya, a nyári orgona, a madárbirs, a gyöngyvirágcserje, a kecskerágó, a magyal, a hortenzia és az orbáncfű is.
A kerti hortenziánál el kell távolítani a tavalyi virágfejeket, majd a vesszőt a felső duzzadt rügyre vagy rügypárra visszametszeni. A nyári orgonából, a kékszakállból, a sudárzsályából valamint a japán gyöngyvesszőből ilyenkor lehet természetes formájú, tőből elágazó bokrot nevelni.
Az örökzöldek közül a tuja, a boróka, a hamisciprus és a tiszafa metszését elvégezhetjük hónap végén is, míg a tűlevelűek metszését júniusra kell halasztani.
A félcserjéket, mint a levendulát is, a fás részig történő visszavágással lehet megfiatalítani. Az ősszel virágzó évelők, mint a krizantém, tövét tavasszal jó szétosztani, szintén most szaporítható tőosztással az árnyékliliom.
A hónap elején még bátran ültethetünk földlabdás díszfákat és cserjéket is, ha szeretnénk új növényekkel gazdagítani a kertünket. Ha azt tervezzük, hogy madárbarát kertet alakítunk ki, vegyük figyelembe ezt a szempontot is, amikor fákat és cserjéket választunk!
Nem csak a díszkertben, hanem a veteményesben is elkezdhetünk ténykedni! Az olyan zöldségek magjait, melyek jól csíráznak alacsonyabb hőmérsékleten, már márciusban elvethetjük a szabadban. Ilyen zöldségek például a hónapos retek, a fejes saláta, a spenót, a sóska, a vöröshagyma, a borsó a petrezselyem és a sárgarépa is.
Ha különlegesebb zöldségféléket szeretnénk neveli, akkor itt az alkalom, hogy elvessük a pasztinák és a póréhagyma magjait, valamint sort keríthetünk a fokhagyma ültetésére is. Ha alaposan tájékozódtunk az egyes zöldségek igényeiről és gondozásáról, kora tavaszi fáradozásunkat szinte biztos, hogy siker koronázza majd!
Bízunk benne, hogy sikerült néhány ötletet adnunk a tavaszi kertészkedéshez, legyen szó a díszkertről vagy a konyhakertről. Sikeres kertészkedést, bőséges termést kívánunk!