A tökéletes család - csupán mítosz
1. mítosz - A szépséges anyuka
Mindig irigyekdve figyelted azokat a nőket, akik szülés után 2 hét alatt visszanyerték korábbi, csinos alakjukat, és sosem volt pecsétes a ruhájuk, vagy kinyúlt, sőt, a hajuk is olyan, mintha most léptek volna ki a fodrászüzletből? Igen, mindez lehetséges - de csakis a kisgyermekkel töltött idő rovására. Ám egy bébiszitter vagy egy nagymama nem tudja helyettesíteni a kisbaba igazi édesanyját, így évek múlva fog meggyűlni a csinos anyukák baja a csemetével. Az első időszakban alakul ki a baba és a mama között a legmélyebb, meghatározó kötődés, vagyis a bizalom is - ha ez kiskorban nincs meg, akkor nem kell meglepődni, ha a kamasz titkolózni fog, és nem osztja meg a problémáit az édesanyjával. Egy síró gyermek az anyukájára vágyik, nem egy megfizetett, számára idegen nő ölelésére.
2. mítosz - A jól nevelt csemete
"Az én kislányom különben egy angyal - sosem ébreszt fel minket éjszaka, étteremben is jól viselkedik, imádja a zöldségeket és a gyümölcsöket, sosem hoz kellemetlen helyzetben, sosem kóstolta még meg a földet, nem húzta meg mások haját...." - és a lista hosszan folytatható lenne. Persze valóban sokat számít a nevelés, de nincs olyan gyerek, ak ne hisztizne néha, vagy hozná kellemetlen helyzetbe a szüleit. Tekintsük a kisgyereket partnernek, így ha már beszél, igyekezzünk neki elmagyarázni, ha valamit nem szabad csinálni, és értessük meg vele, hogy pontosan miért kérjük meg erre.
3. mítosz - A segítőkész apuka
Unod már, hogy mások férje tökéletes, mindig elmosogat, felkel a síró kisbabához, és emellett be is vásárol lista nélkül, sőt, még főz is? Ne aggódj, ha a te férjed nem tudja mindezt - ettől még lehet szerethető, sőt, segítőkész is, ám vannak dolgok, amik rád maradnak így is, hiszen egy kisbaba (vagy több gyerek) rengeteg figyelmet, gondoskodást igényel.
Ha úgy érzed viszont, hogy túl sok teher nyomja a vállad, ne félj segítséget kérni, és pontosan megfogalmazni, mire lenne igényed. Csakis a kommunikáció segíthet megoldani a problémákat, feloldani a feszültséget.
4. mítosz - Az időzsonglőr
Ha a nap végén marad 10 perced magadra is, már elégedett vagy? Akkor mégis hogy lehetséges, hogy a barátnőd még a Maldív-szigetekre is eljut a kisbabájával, jól teljesít a munkájában, és a férjével is minden rendben? A látszat néha bizony csal, főleg a közösségi oldalakra feltöltött képek: senki sem fog feltölteni fotókat a síró babáról és arról, hogy hány akta irat várja este nyolckor. Ezért olyan megdöbbentő, amikor kiderül, hogy álompárnak hitt emberek elválnak, és marakodnak a közös vagyon megosztásán. Ne hasonlítgasd magad másokhoz, mert sosem tudhatod, kik hogyan élnek, milyen áldozatokat hoznak a látszólagos boldogságért.
5. mítosz - A béke szigete, a család
Alapvetően mind arra törekszünk a családunkban, hogy békésen, konfliktusok nélkül éljünk egymás mellett. Sajnos ez is csak egy utópia, statisztikailag hatalmas az esélye, hogy nem fogja kedvelni egymást a férjed és a nővéred, vagy például te és az anyósod. A szimpátia hiányának ellenére lehetünk diplomatikusak: vagyis felesleges idősebb emberekkel veszekedni, vérre menően kardoskodni az igazunk mellett, és politikáról, gyereknevelési elvekről vitatkozni. Fogadjuk el, hogy mások vagyunk és sok kérdésben máshogy gondolkodunk - ezért ilyen sokszínű a világ, és míg valaki egy területen kiemelkedően teljesít, a másik embernek más okoz örömet vagy sikert.